חובות ושאר בעיות – סקירה השוואתית והמלצות

מידות אופיר ליבר יום עיון

כולנו קונים קצת יותר מדי, זה לא הופך אותנו לאנשים רעים או מסוכנים עבור מקומות העבודה שלנו, אולם לעיתים התופעה רחבה יותר, וכשמדובר בחובות כספיים של ממש בקרב מועמדים לעבודה בארגונים, אזי עלול להתעורר סיכון של ממש. תחום החובות והרקע הכלכלי הינו תחום שמעורר לעיתים קושי בקרב אנשי משאבי-האנוש והעוסקים בגיוס, ולא תמיד ברור באיזו גישה כדאי לנקוט.

 

מהי התופעה ומהו הסיכון לארגון?

יותר ויותר מועמדים מגיעים למקומות עבודה כשהם מעורבים במחויבויות כלכליות, ולעיתים המחוייבויות אינן מול הבנקים… כיום ישנה מגמה הארגונים לבדוק את הרקע הכלכלי של המועמד/ת בכלל, ולעיתים להרחיב ולבדוק את המצב הכלכלי של בני הזוג והמשפחה הסובבת את המועמד. אז למה אנו מתכוונים כשאנו מדברים על "חובות"?

השוק הבנקאי מאד שמרן בהתייחסות לנושא, ובדרך כלל מציב מסגרת אשראי מוגבלת, שנקבעה בהתאם ליכולות הכלכליות של הלקוח. במקרים מסויימים, כשהלקוח חורג מהמסגרת, ננקטים מולו צעדים שמטרתם להגביל את יכולת המשיכה שלו, ולהחזיר לבנק את הכספים שנמשכו/הולוו. במקרים קיצוניים הבנק יכריז על הלקוח באחד מהאופנים הבאים:

 • לקוח מוגבל (הגבלות חלות על חשבון ספציפי) אם במשך 12 חודשים 10 צ'קים או יותר חזרו/סורבו באותו חשבון.
 • לקוח מוגבל חמור (הגבלות חלות על כלל החשבונות) חשבון בנק נוסף של אותו לקוח הוגבל שנית תוך שלוש שנים מיום שנסתיימה התקופה בה היה לקוח מוגבל.
 • פשיטת רגל מצב בו החייב נפרד מנכסיו ובכך משלם את חובותיו.

אדם בפשיטת רגל הוא קודם כל לקוח מוגבל, אין ברשותו כרטיסי אשראי, הוא לא יכול  לייסד חברה ולא לשמש כמנכ"ל חברה.

כמובן שבתנאים כאלה, אופן ההתנהלות השוטפת של אדם זה מורכבת, ובהתייחס לארגון – המועמד, נמצא במצב לחוץ בו יש לו מוטיבציה להשיג כספים, ואם יש בו את הפוטנציאל הבעייתי אז גם לא תמיד בדרכים "כשרות". באין מוצא, אותו לקוח עלול לפנות מהבנק אל אלטרנטיבות אחרות בכדי להשיג את הסכומים הדרושים לו.

ומה אם לא המועמד/ת שלפנינו חייבים בכספים, אלא בני זוגם? או קרוב משפחה משמעותי להם? ללא ספק, במקרה של בני זוג, אם חשבון הבנק משותף, ואחד מבני הזוג בזבזן, מהמר, חייב כספים, אזי גם בן הזוג שלא גרם לחובות, יסבול מאותה הגבלה כספית בדיוק.

לא כל חוב הוא סיבה לפסול מועמד/ת. לעיתים רואים מועמדים המספרים על סיטואציה שנקלעו אליה, וניכר שהם בתוכנית לכיסוי החוב, יש להם משפחה תומכת שמסייעת, הנושא בשליטה.

 

מה המצב בישראל?

כ- 561,000 חשבונות מוגבלים במדינת ישראל = אנשים שלא יכולים לפעול עם צ'קים!

המגמה לבקש להכריז על פשיטת רגל הולכת וגדלה. ב 2011 הוגשו 66,000 בקשות, מתוכן אושרו 3,000 בלבד ע"י הכנ"ר. המדינה לא ממהרת לוותר על כספים (כל שנה מאשרים פחות). ככל שמדובר בחבר'ה צעירים שיכולים לעבוד, המגמה היא לעודד אותם לעבוד ולפרוס את החובות לאורך זמן.

 • כל שנה מספר החשבונות המוגבלים עולה
 • עלייה בפניה למלווים פרטיים – שוק אפור, שם הריבית אגרסיבית וקשה מאד להחזר, וכתוצאה מכל אלה הסתבכות כלכלית נוספת.

נושא חובות כספיים עלול להשליך גם על אספקטים נוספים. לאחרונה נתקלנו במועמד שהגיע מטעם ארגון מסוים לתפקיד מנכ"ל. הבנו שיש לו חובות כספיים, וזה לכשעצמו לא נורא כל עוד יש לו יכולת החזר. אך כשנשאל איך יתמודד עם זה, הוא ענה שהוא מתכנן להיכנס לפשיטת רגל. במקרה כזה ברור שהוא לא מתאים כמועמד לתפקיד מנכ"ל היות ובהיותו מוגדר כפושט רגל יהיה פסול מלשמש בתפקיד זה !

 

למה כדאי לשים לב?

 • בקשה חוזרת למפרעות (רצוי לראות איך אפשר לעזור לעובד/ת ולנסות להבין מה עומד מאחורי בקשות אלו).
 • בקשה דחופה להעלאת שכר
 • בקשות לעיקולים על משכורת, דורש בדיקה. בד"כ לא מדובר בעניין טכני אלא בתוצר של חובות.
 • הפקדת המשכורת בחשבון בבנק הדואר.
 • העובד מבקש את המשכורת במזומן (דורש בדיקה).

 

המלצות

 • לנהל את הסיכון
 • לשים לב לנורות אדומות
 • דוגמאות לתפקידים רגישים: בעלי תפקידים בעלי נגישות גבוהה לסחורה , כסף , או שווה כסף כגון: אנשי רכש, פועלי מחסן. בעלי עסקים בעלי נגישות גבוהה לכספים: יועצי השקעות, טלרים, קופאים… היכולת שלהם לגרום נזק גדולה יותר.
 • שקול או פזרן? – יש אנשים שנכנסים לראיון, מספרים על חובות ועטורים מותגים מכף רגל ועד ראש.
 • לבדוק את התא המשפחתי כולו – ההכנסה הכללית בבית. אם המועמדת היא עובדת חרוצה ושקולה ובן זוגה בחובות בשל הימורים, זה עלול להיות מסוכן לארגון.

בהחלט צריך וכדאי לעזור לאנשים עם חובות, ויש לעשות זאת תוך כדי הגנה על האינטרסים של הארגון. צוות מידות ישמח לייעץ  בכל שאלה ולייעץ בנושא רגיש זה.