דנונה – מידות

SafetyTEST של מידות

תאור מקרה – דנונה

חוקרים מעריכים כי 80-90% מהתאונות במקום העבודה נגרמות כתוצאה מהתנהגות לא בטיחותית של עובדים (Clarke & Robertson, 2005).

SafetyTEST של מידות הוא שאלון אינטרנטי חדשני המיועד לחזות התנהגויות המסכנות בטיחות ותאונות  בקרב מועמדים לעבודה ועובדים קיימים.

דנונה ווטרס היא יצרנית בינלאומית של מים טבעיים, בטעמים ומועשרים בוויטמינים, תחת המותגים Evian, Bonafont, Aqua, Mizone, ועוד. דנונה ווטרס אחראית לכ-20% מההכנסות של קבוצת דנונה, חברה הנסחרת בבורסה הממוקמת בפריז, צרפת, ומעסיקה יותר ממאה אלף עובדים ברחבי העולם. דנונה ווטרס מפעילה מספר מפעלים ומרכזי תפוצה במקסיקו, בברזיל ובארגנטינה ומיישמת בהם סטנדרטים גבוהים ביותר של איכות, היגיינה ובטיחות, והיא אחת הפרקטיקות המובילות בענף שלה במקסיקו.

האתגר

פציעות כתוצאה מתאונות במקום העבודה יגרמו לחברה עלויות כספיות משמעותיות מאוד בגין הוצאות רפואיות, פיצויים לעובדים, היעדרות, אובדן יצרניות, עלייה בדמי הביטוח ועוד. למרות חשיבותם של גורמים סביבתיים במניעת תאונות, זיהוי הגורמים האנושיים יכול לעזור לזהות סיכונים בטיחותיים אישיים לפני העסקתו של עובד, וגם כהערכה תקופתית.
לפיכך, למרות תרבות הבטיחות המפותחת של דנונה ווטרס והפיקוח אחר התנהגויות הבטיחות, היה חסר לה כלי תקף להערכת הגורמים האנושיים בנוגע למניעת סיכונים בקרב מועמדים לעבודה ועובדים קיימים. SafetyTEST של מידות נבחר כפתרון המתאים. המטרה הייתה ש-SafetyTEST יהווה כלי סינון והערכה שיסייע לניהול אנשי צוות קיימים וחדשים, וכאמצעי לצמצום מספר תאונות העבודה ואת העלויות הכספיות הנגרמות לארגון כתוצאה מתאונות.

הפתרון

SafetyTEST הוא שאלון קצר המודד סדרה של תכונות אישיות מרכזיות (כגון: אחריות, הימנעות מסיכונים ועמידה בלחצים) ונתונים ביוגרפיים (כגון: ביצועי בטיחות בעבר, חוויות עבר וידע בטיחותי) כאמצעי לחיזוי התנהגויות לא בטיחותיות ותאונות במקום העבודה. בשנים 2017-2018 נבדקו למעלה מ-4,000 אנשי צוות קיימים וחדשים במפעלים שבמקסיקו, ארגנטינה וברזיל. העובדים הוקצו למשרות ולצוותי עבודה לפי רמת הסיכון שלהם. כציון להשפעה הכוללת של יישום הכלי, הושווה שיעור התאונות במקום העבודה של כלל העובדים במפעלים ושל נהגי משאיות לשנה שקדמה לבדיקה.

מר חוויאר נורברטו אורטיז

"לאחר שנתיים בלבד מאז שהתחלנו עם המבדקים הושגו התוצאות הבאות: הפחתה של 18% בשיעור תאונות הדרכים, 32% הפחתה בשיעור תאונות תפעוליות, והפחתה של 51% בעלויות קשורות, סה"כ 500% החזר על ההשקעה… אנחנו מאוד מרוצים מתוצאות ניבוי מבדק SafetyTEST. אנו נמשיך להשתמש במבדק בתחומים נוספים בארגון בשנים הבאות."

התוצאות

לאחר שנתיים בלבד מאז החלה הבדיקה, הארגון נהנה כעת מ:

  • 18% הפחתה בשיעור תאונות דרכים
  • 32% הפחתה בשיעור תאונות ייצור
  • 51% הפחתה בשיעור העלויות הקשורות לתאונות
  • 500% תשואה על ההשקעה

לסיכום

"כבר שנתיים (2017-2018) שאנו משתמשים ב-SafetyTEST באופן מבצעי ברחבי אמריקה הלטינית, ובחנו בעזרתו למעלה מ-4,000 עובדים חדשים וקיימים בהצלחה. SafetyTEST מאפשר לנו לקבוע את רמת הסיכון האישית של כל עובד, ולזהות את צורכי ההכשרה עבורו. לאחר מכן אנו יכולים להקצות את העובד לתפקיד ולצוות מתאימים. מתחילת השימוש במבדק חלה ירידה משמעותית מאוד במספר התאונות  וכן בעלויות הנלוות לכך. לדוגמה, העלויות הנגרמות כתוצאה מתאונות הן כעת מחצית מאלו שהיו בעבר! בסך הכל אנו מרוצים מאוד מהביצועים של SafetyTEST, ואנו נמשיך להשתמש בו במהלך השנים הבאות גם בתחומים אחרים בארגון".

חאבייר נורברטו אורטיז מנהל ביצועים ובטיחות, LATAM
דילוג לתוכן